Domov jedné z nejstarších světových civilizací, Irán je jedinou zemí, která má pobřeží jak u Kaspického moře, tak u Indického oceánu. Irán je zároveň hlavní mocností v oblasti a má největší světové zdroje zemního plynu a prokázané čtvrté největší zásoby ropy.
Přední odborníci v oblasti logistiky identifikovali potenciál pro rozvoj zámořských obchodních aktivit v Iránu a tvrdí, že nyní – kdy se zahraniční obchod stále vzpamatovává – je ideální doba pro vstup na iránský trh a investování v Iránu.
V minulém roce import v Iránu rostl na 15 miliard USD z 12 miliard USD v druhém čtvrtletí roku 2016. Import v Iránu byl v průměru 21 miliard USD v období od roku 1974 do 2016, kdy maximum činilo 75 miliard USD v posledním čtvrtletí roku 2010, a naopak minimum bylo v posledním čtvrtletí roku 1974 ve výši 5 miliard USD.
Import rostl díky zlepšeným mezinárodním vztahům
Rostoucí iránský import naznačuje pozitivní obnovu trhu. V minulém roce import rostl z 12 miliard USD na 15 miliard USD. Klíčový import zahrnuje neelektrické stroje (17% celkového importu), železo a ocel (14%), chemické látky a s příbuzné výrobky (11%), přepravní vozidla (9%), ale i elektrické stroje, nástroje a spotřebiče (7%). Primárními obchodními partnery Iránu jsou Spojené arabské emiráty (31% celkového importu) a Čína (17%). Mezi další lze zahrnout Jižní Koreu, Turecko a Německo. Odborníci předpovídají zlepšené obchodní vztahy s Ruskem po uzavření bezprecedentní aliance v boji s terorismem ISIS na Středním Východě a to mezi Iránem, Ruskem a Sýrií.
„Rusko a Čína uzavřely s Iránem politické partnerství. Toto partnerství také inspirovalo bližší vazby mezi Iránem a zeměmi Evropy. Evropa již nenásleduje tak blízko americké kroky a má zájem zlepšovat s Iránem ekonomické a politické vztahy. 16. ledna minulého roku odstranila EU sankce, které byly vůči Iránu zavedeny vzhledem k jeho jadernému programu. Pokud americký prezident Donald Trump uvalí na Irán nové sankce, pak je velmi nepravděpodobné, že by se EU přidala,“ říká Mohammad Sadeghikhorabadi, poradce pro Střední Východ v AsstrA Forwarding AG.
Pan Sadeghikorabadi navrhuje, že je ideální doba pro kapitalizaci silné domácí ekonomiky a obnovujících se zahraničních obchodních vztahů Iránu. V mnoha průmyslových oborech je v současné době vysoká poptávka po zahraničních výrobcích.
„Je zde mnoho sektorů, kde mohou zahraniční investice dosáhnout na významnou návratnost, zejména pokud jde o těžký a lehký průmysl, metalurgii a energetiku,“ říká Sadeghikorabadi.
Pevné průmyslové základy
Irán má silnou a diverzifikovanou ekonomiku a nové, globálně přístupné investiční fondy zaměřené na Irán již byly vytvořeny. Po odstranění sankcí, které uvalila Rada bezpečnosti OSN (UNSC) v letech 2006 až 2010, se mezinárodní obchod začal rychle obnovovat. Při zvažování investování v Iránu nebo volbě Iránu jako nového exportního trhu, si můžete myslet, že rostoucí ekonomická prosperita Iránu je díky jeho z celosvětového pohledu největším zásobám plynu, nicméně to je častá chyba. Ropný a plynový průmysl činí pouze 10% hrubého domácího produktu Iránu. Automobily, metalurgie, zemědělství a technologický sektor budou primárním pohonem ekonomiky země, i když budou zásoby plynu a ropy zcela vyčerpány.
V současnosti jsou hlavními obchodními partnery Iránu Čína a Spojené arabské emiráty, přičemž následuje EU. Je důležité zdůraznit, že před platností sankcí byla EU hlavním obchodním partnerem Iránu. Obchodní bilance EU s Iránem byla 5,2 miliard EUR v roce 2015 a EU exportovala zboží v hodnotě téměř 6,5 miliard EUR do Iránu v roce 2015. Strojní a přepravní vybavení, chemikálie a vyrobené zboží tvořilo většinu exportního objemu. Zároveň v roce 2015 EU importovala iránské zboží v hodnotě více než 1,2 miliard EUR, přičemž většinu tvořily minerální paliva, chemikálie, vyrobené zboží a potraviny.
Benefity obchodní aktivit v Iránu v po-sankčním období
Odborníci AsstrA Associated Traffic AG identifikovali 5 hlavních benefitů rozšiřování obchodních aktivit na iránský trh:
• První je dvacetileté osvobození od daně na veškeré podnikatelské aktivity zahájené v zóně volného obchodu.
• Druhým je volný tok kapitálu z/do země.
• Třetím je silný právní stát spolu s ochranou zahraničních investic.
• Čtvrtým je převoz částečně vyrobeného zboží ze zóny volného obchodu bez cla.
• A pátým je odstranění cel splatných v případě importu a exportu z/do zóny volného obchodu.
AsstrA má v Iránu své zástupce a stabilizovala v regionu síť důvěryhodných partnerů. Pan Sadeghikorabadi zdůrazňuje, že AsstrA (vedle svých dodacích a logistických služeb) může nabídnout pojištění zásilek. A dokonce pomoc s generováním prodejů v Iránu.
„Díky naší přítomnosti v Iránu můžeme zpracovat dokumentaci pro proclení, organizovat konsolidaci zásilek, optimalizovat cesty, doručovat zásilky „od dveří ke dveřím“ a garantovat hladké a bezpečné doručení výrobků našich klientů do cílových destinací. Víme, jak může být složité, realizovat obchodní aktivity v nové zemi, takže jsme připraveni poradit, pokud jde o vstup na trh a rozvoj prodejních aktivit, když to bude potřeba,“ pokračuje pan Sadeghikorabadi.
Tvrdí, že dodavatelské řetězce se poté, kdy byly sankce před rokem zrušeny, stále obnovují a několik cest i pro kontejnery ještě obnoveno nebylo. Ve výsledku obrat evropských zásilek zůstává malý. Nicméně asijské exporty do Iránu rostou rychle. Vytváří optimismus mezi zámořskými investory, kteří zvažují investice v Iránu. Specifické vlastnosti iránského obchodního klimatu vedou k poptávce po místních odbornících, kteří by zahraničním společnostem vypomohli, pokud jde o iránské postupy a logistiku, „zevnitř“.
/aktualita – zdroj: AsstrA Associated Traffic AG, kancelář ČR: Park II K Hajum 2606/2B, 155 00, Praha/