Scania pracuje na několika projektech, které mají pomoci zvýšit používání elektrifikovaných vozidel v městské i dálkové přepravě.
Všechna hybridní vozidla Scania splňují emisní normu Euro 6.
Tahač na hybridní pohon
Švédská firma Löfbergs, která se zabývá pražením a následnou distribucí kávy, právě testuje hybridní nákladní vozidlo Scania.
Model P 320 dokáže ujet čistě na elektrický pohon 2 kilometry. K plnému nabití baterií stačí necelých deset minut. Spotřeba paliva je díky hybridnímu systému nižší o 18 procent a umožňuje také tiché doručování nákladu, například v nočních hodinách. Toto hybridní nákladní vozidlo Scania je zároveň schopno spalovat HVO (hydrogenované rostlinné oleje). V této kombinaci jsou pak emise CO2 nižší o vice než 90% v porovnání s klasickým naftovým motorem.
Elektrický autobus s akumulátory
Na konci roku 2017 začne Scania ve švédském Östersundu testovat elektrický autobus s akumulátory. 3 autobusy Scania Citywide LF, kterých by během roku 2019 mělo být dvojnásobek, se nabíjejí prostřednictvím střešního pantografu na dvou dobíjecích stanicích. Ty se nacházejí na koncích 14 kilometrové linky. Po deseti minutách nabíjení je autobus schopen opět vyrazit na trasu a celkem zvládne 100 jízd denně.
Hybridní nákladní vozidlo pro tiché doručování
Nákladní vozidlo Scania s celkovou hmotností soupravy 18t může ujet čistě na elektrický pohon až 2 kilometry. Výkon elektrické soupravy je 130 kW (174 koní). Tichý provoz se využívá hlavně pro distribuci zboží v centrech měst a dalších oblastech citlivých na hluk nebo emise. Toto nákladní vozidlo se pyšní titulem Green Truck Future Innovation 2016, který mu udělil prestižní německý časopis Verkehrsrundschau.
Pokrok v hybridních městských autobusech
S uvedením hybridního městského autobusu Scania Citywide v roce 2015 udělala Scania další krok ke snížení emisí v přepravě.
Hybridní jednotka, zahrnující elektromotor a automatickou spojku, je umístěna mezi klasickým motorem a převodovkou. Jako palivo se může použít 100% bionafta, čímž se emise CO2 sníží o 60-65%. V roce 2016 dodala Scania 51 těchto autobusů do Madridu.
První elektrifikovaná silnice na světě
V červnu 2016 byl poblíž švédského města Gävle zahájen provoz na první elektrifikované silnici. Elektrické nákladní vozidlo ‘Scania’ po ní jezdí v běžném provozu a využívá technologii vyvinutou společností Siemens. Ta umožňuje jízdu v čistě elektrickém režimu, pokud se nachází v pravém, elektrifikovaném, pruhu. Pokud nákladní vozidlo potřebuje předjíždět nebo opustit elektrifikovanou silnici, je zapojen klasický spalovací motor Euro 6 na bionaftu.
Bezdrátově nabíjené autobusy
V prosinci 2016 ‘Scania’ zahájila provoz elektrických hybridních autobusů s bezdrátovým nabíjením. Jejich trasa vede ze Södertälje, kde sídlí společnost ‘Scania’, do Královského technologického institutu ve Stockholmu. Akumulátory jsou nabíjeny bezdrátově na konečných stanicích. K ujetí 10 kilometrů stačí 7 minut nabíjení.
Vodík vyrobený ze solárních článků
Ve spolupráci s norskou přepravní společností Asko, začala ‘Scania’ testovat nákladní vozidla s elektromotorem, kterému energii dodává vodík v palivových článcích. Vodík je navíc vyráběn lokálně, prostřednictvím solárních článků. Třínápravová souprava o celkové hmotnosti 27 t zvládne ujet až 500 km.
/Tisková zpráva, Viktor Tamayo, PR and Communication Coordinator. ’Scania Czech Republic s.r.o.‘ je dceřinou společností švédské firmy ‘Scania CV AB’. /