DB Schenker a Rakouské vesmírné fórum uskutečnili misi AMADEE-18. V ománské poušti zřídili simulaci Marsu

DB Schenker a Rakouské vesmírné fórum uskutečnili misi AMADEE-18. V ománské poušti zřídili simulaci Marsu / Foto zdroj: DB Schenker

logo DB SCHENKER

 

Mars nikdy nebyl zemskému povrchu tak blízko. Rakouské vesmírné fórum (ÖWF) uskutečnilo během února v rámci mise AMADEE-18 simulaci Marsu v oblasti Dhofar v Ománu.

 

Vesmírným inženýrům z ÖWF poskytovala podporu logistická společnost DB Schenker, která zajišťovala přepravu vysoce citlivé techniky z Rakouska do pouště v Ománu.

DB Schenker a Rakouské vesmírné fórum uskutečnili misi AMADEE-18. V ománské poušti zřídili simulaci Marsu / Foto zdroj: DB Schenker„Tato mise patří k našim nejnáročnějším akcím. Proto jsme oslovili DB Schenker, aby zajistil bezpečný a naprosto spolehlivý transport vysoce citlivého vybavení do extrémních podmínek v Ománu. Přeprava zahrnovala také robotická vozidla, skafandry a dva simulátory,“ pochvaluje si spolupráci s DB Schenker Gernot Grömer, správní ředitel Rakouského vesmírného fóra a zároveň ředitel mise AMADEE-18.

Pro tuto výzkumnou akci zajistil DB Schenker dva námořní kontejnery, které s nejvyšší opatrností naložil v Innsbrucku. Během simulace pobytu na Marsu zůstaly oba kontejnery na místě experimentu v oblasti Dhofar a používaly se jako sklad. Díky tomu zůstalo veškeré zařízení i v extrémních podmínkách pouště snadno přístupné a zároveň dobře chráněné.

„Možnost účastnit se takového projektu nás velmi těší. Náročný logistický úkol jako je přeprava citlivého zařízení v extrémních podmínkách pro nás představovala obrovskou výzvu,“ komentuje Mario Aschbacher, obchodní ředitel DB Schenker pro Innsbruck, Salcburk a Kufstein. „Věříme, že realizace této akce se dočká velkého úspěchu, jsme zvědaví na nové poznatky výzkumníků,“ říká Helmut Schweighofer, ředitel DB Schenker pro Rakousko a jihovýchodní Evropu.

Simulace v Ománu byla už dvanáctá v pořadí

Poušť v regionu Dhofar simulovala prostředí blízké povrchu rudé planety. Posádku tvořili členové celkem z dvaceti států a šestnácti institucí. Mezinárodní vědecký tým zde byl tři týdny odříznutý od okolního světa a sledoval komunikaci mezi „Marsem“ (v Ománu) a „Zemí“ (v Tyrolsku v Rakousku). Podporu jim zajisťoval hub Mission Support Center v Innsbrucku vybavený nejmodernějšími technologiemi a systémy.

/Tisková zpráva, foto zdroj: SCHENKER spol. s r. o., https://www.dbschenker.cz/