Nahánějí vám sváteční návštěvy příbuzných hrůzu? Nejste sami. Pomoci by mohla technologie potlačování hluku

Nahánějí vám sváteční návštěvy příbuzných hrůzu? Nejste sami. Pomoci by mohla technologie potlačování hluku (Foto zdroj: Ford)

logo FORD

 

  • Nový průzkum ukázal, že většinu lidí jejich příbuzní o svátcích znervózňují
  • Každý třetí by se nejraději návštěvám vyhnul úplně nebo alespoň strávil u rodiny partnera kratší dobu
  • Řešením by mohla být technologie potlačování hluku, která se už používá ve sluchátkách a v automobilech
  • Osobní zvukové zón by členům rodiny umožnily „ztišit“ hlasité projevy ostatních

 

Vánoce a rodinné návštěvy mohou být velmi stresující. A co teprve, když se tyto dva faktory spojí dohromady!

 

Podle nového průzkumu, který si nechal zpracovat Ford, je většině lidí sváteční setkávání s příbuznými nepříjemné.* Pětinu dotazovaných nejvíc znervózňuje nadměrné povídání. Následuje příliš hlasité mluvení a kritické poznámky ke způsobu výchovy dětí. Není divu, že ve svátečním období často dochází k rozpadům manželství.

Co kdyby ale bylo možné utišit neodbytné poznámky příbuzných stejnou technologií, která se nachází v některých typech sluchátek – ovšem bez sluchátek samotných? Ford věří, že za pět až deset let si budete moci vybrat, co – a především koho – chcete slyšet.

„Při správném rozmístění mikrofonů a reproduktorů by technologie aktivního potlačování hluku mohla umožnit vybrat si, čí hlas chcete slyšet a čí ne,“ řekl Dr. Ralf Heinrichs, odborník Fordu na akustiku. „Obzvlášť dobře by to fungovalo po svátečním obědě, kdy může být nálada zjitřená nadměrnou konzumací jídla i alkoholu, v křesle, které by mělo tuto technologii integrovanou do hlavové opěrky.“

Technologie aktivního potlačování hluku se už používá ve vozech značky Ford. Pomocí mikrofonů nad hlavami řidiče a předního spolujezdce zachycuje nežádoucí složky zvukového spektra a vysílá z reproduktorů zvuky s opačnou fází.

Dalším milníkem ve vývoji této technologie se podle očekávání stanou osobní zvukové zóny. Díky mikrofonům a zesilovačům v opěrkách hlavy by cestující mohli i bez sluchátek telefonovat, poslouchat hudbu nebo sledovat televizi, aniž by tím rušili ostatní.

Zároveň by se tak usnadnila komunikace mezi cestujícími na přední a v zadní řadě sedadel. Rodiče by potom lépe slyšeli, co říkají děti sedící vzadu, a nemuseli by se otáčet. „V autech to bude za nějakých pět až deset let docela proveditelné,“ dodal Heinrichs. „A když to půjde v autech, určitě by to šlo i doma.“

Z průzkumu dále vyplynulo, že ženám vadí sváteční setkávání s příbuznými častěji než mužům. Třetina dotazovaných uvedla, že by nejraději délku návštěv zkrátila nebo je vynechala úplně. K nejoblíbenějším vyhýbacím taktikám patří ochotnější mytí nádobí než jindy a předstírání nemoci nebo pracovního vytížení.

* Průzkum realizovala agentura Opinion Matters na objednávku Fordu v prosinci 2016. Dotazováno bylo 5 015 lidí z Francie, Itálie, Německa, Španělska a Velké Británie.

/Tisková zpráva, 22.12.2016, FORD MOTOR COMPANY, spol. s r.o., Karolinská 654/2, Praha 8. www.ford.cz, Mediální servis společnosti. Martin Linhart (mlinhart@ford.com), Kateřina Nováčková (katerina.novackova@amic.cz), Anna Burešová (aburesov@ford.com)/