Ministr Ťok jednal v USA o autonomních vozidlech, bezpečnosti provozu a výstavbě

Česká ambasáda v USA / Foto zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Ministerstvo dopravy - logo

 

 

Bezpečnost autonomních vozidel, jejich rozvoj a testování bylo jedním z důležitých témat bilaterálního jednání ministra dopravy Dana Ťoka na americkém ministerstvu dopravy.

 

Ministr se jednání zúčastnil v rámci své pracovní návštěvy Spojených států amerických. Další z probíraných otázek byla bezpečnost silničního provozu či výměna zkušeností, týkajících se výstavby dopravní infrastruktury.

Se zástupci výboru pro dopravu amerického kongresu ministr jednal o využití projektů PPP, tedy spolupráce soukromého a veřejného sektoru, v dopravě. Kongresmani detailně představili, jak je PPP v USA nastaveno při výstavbě dálnic, ale například právě i ve využití autonomních vozidel. Ministerstvo dopravy chce prostřednictvím PPP realizovat výstavbu na dálnici D4 mezi Příbramí a Pískem.

„Mluvili jsme o spolupráci zejména ve třech oblastech – bezpečnost, výstavba dopravní infrastruktury a rozvoj autonomních vozidel. Vzhledem k tomu, že v České republice plánujeme vybudovat testovací okruh pro autonomní vozidla, je pro nás výměna zkušeností a možná i participace americké strany velmi zajímavá,“ řekl po jednání ministr dopravy Dan Ťok.

Ministr Ťok jednal v USA o autonomních vozidlech, bezpečnosti provozu a výstavbě / Foto zdroj: Ministerstvo dopravy ČRSamotné testování autonomních vozidel je už dnes možné.

Zřízení testovacího polygonu pro autonomní vozidla umožní garantovat požadovanou úroveň systému s ohledem na mezinárodní propojitelnost, kvalitu služby a garanci technických parametrů. Dalším důsledkem ověření shody a certifikace je otevření trhu více dodavatelům autonomních vozidel i jejich částí. Zkušební provoz vozidel pro účely vývoje nových vozidel a technologií je upraven zákonem o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ještě ale nejsou zdaleka dokončeny všechny potřebné technické normy pro testování v reálném silničním provozu.

Ministr rovněž s americkými kolegy jednal o snižování energetické náročnosti v dopravě, která ve svém důsledku omezuje závislost členských států NATO na energetických zdrojích. Česká republika v této souvislosti podporuje také zavádění vozidel na alternativní pohony. Národní akční plán čisté mobility počítá se vznikem páteřní sítě cca pěti set rychlodobíjecích stanic a dalších cca osmi set běžných dobíjecích bodů.

V rámci své pracovní návštěvy USA se ministr Ťok také zúčastní konference k bezpečnosti kosmických technologií. Také navštíví logistické centrum Argonne National Laboratory v Chicagu. To patří ke špičkovým pracovištím zabývajícím se e-mobilitou a konceptem „smart cities“. Setká se také se zástupci amerického automobilového průmyslu a vedením společnosti Honeywell. Společnost má výzkumné centrum v Brně, výrobní závod v Olomouci a rovněž spolupracuje s Aerem Vodochody.

Video záznam po jednání můžete zhlédnout níže.

 

/Tisková zpráva, 21.3. 2017, Ministerstvo dopravy ČR, www.mdcr.cz/