Na co si dát pozor na vodě, kde hrozí střet lodě s plavcem a jak se vyhnout riskantním situacím, na to upozorní šest minipořadů o bezpečnosti plavebního provozu.
V těchto dnech je natáčí Česká televize ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státní plavební správou, vysílat se začnou poslední týden v červnu a k vidění budou až do poloviny srpna.
„Stejně jako na silnici i na vodě platí pravidla, kterými se plavec, vůdce plavidla a další osoby musí řídit, aby předešel nehodám a nepříjemným situacím. Jednoduchou formou proto chceme vysvětlovat, co je to vlastně vodní cesta, kdo jsou účastníci plavebního provozu, jaké je plavební značení, co je to plavba v kluzu nebo ve výtlačném režimu nebo kde a proč se nesmí plavat,“ vysvětluje ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
Cílem šesti krátkých pořadů bude zároveň vysvětlit, jak české zákony definují vodní plochy a cesty a kdo na nich hlídá a kontroluje dodržování všech pravidel.
Jako průvodce pořadu byl vybrán herec Otakar Brousek mladší, který ztvární i většinu postav v jednotlivých příbězích, režie se ujal Michal Herz, produkci i celou tvorbu zajišťuje Česká televize, Státní plavební správa poskytla odborný dohled a pro natáčení také zapůjčila svoje lodě.
Šest krátkých pořadů poběží v posledním červnovém týdnu na ČT1, ČT2 a ČT SPORT a pak v průběhu celého července a v první polovině srpna.
Státní plavební správa zavedla nová dopravní opatření na vodních cestách
V rámci zvýšení bezpečnosti na vodních cestách zavedla Státní plavební správa od 15. června 2017 plavbu v tzv. výtlačném režimu na dvou úsecích vodní nádrže Slapy, na vodní ploše Velké Žernoseky, včetně přilehlého spojovacího kanálu s Labem i na několika úsecích Vltavy v Praze.
„Vedle těchto opatření Státní plavební správa v letní sezóně obnoví vymezené prostory pro koupání, kam nesmí vplouvat plavidla – na vodních nádržích Slapy, Orlík, Brněnská přehrada a Vranov. Nově bude prostor pro plavce vymezen na vodní nádrži Dalešice,“ dodává ředitelka plavební správy Klára Němcová.
Státní plavební správa v loňském roce zvýšila výkon svého dozoru na vodních cestách České republiky, zkontrolovala celkem 1302 plavidel, přičemž u 328 z nich zjistila porušení právních předpisů. Častokrát se jednalo o nerespektování signálních znaků, výjimečné ale nebylo ani vedení malých plavidel pod vlivem alkoholu. Celkem loni došlo ke 20 plavebním nehodám, z toho 18 s účastí malých plavidel; jedna z nich skončila smrtí.
/Tisková zpráva, Ministerstvo dopravy ČR, www.mdcr.cz/