Stanovisko Excalibur Army k dnešnímu rozhodnutí zlínského soudu ve věci skladování min ve Vrběticích

zdroj: EXCALIBUR ARMY

logo-excaliburarmy

 

Rozhodnutí zlínského soudu vítáme. Zlínský soud napravil obrovské přešlapy policejního vyšetřovatele a státního zástupce, který obžalobu podal. Je ale s podivem, že k podání obžaloby vůbec došlo. A že se takovýto případ, kde obžalobě chybí jakékoliv důkazy, mohl ocitnout před soudem.

 

„Vyšetřovatel obvinil pětici bezúhonných lidí, od skladníka, přes úřednici až po generálního ředitele, že chtěli dosáhnout značného majetkového prospěchu dovozem několika set nebojeschopných směrových min v hodnotě menší než jeden tisíc korun. A co víc, dle vyšetřovatele měli všichni vědět, že tato munice je zakázaná podle mezinárodní úmluvy a přesto ji dovezli, čímž úmyslně ohrozili fungování společnosti s miliardovým obratem. Tento závěr se vzpírá zdravému rozumu, když si nadto ještě uvědomíme, že přesný název min byl uveden na všech státem vydaných oficiálních dokumentech.“ uvádí obhájce obviněných JUDr. Pavel Jelínek.

„Máme za to, že pro vyšetřovatele bylo atraktivní, že miny byly skladovány ve Vrběticích, takže mediálně šlo tuto kauzu pojit s tamními výbuchy, i když tam vybuchly sklady úplně jiné firmy a tento případ s vyšetřováním příčin výbuchů vůbec nesouvisí,“ uvádí mluvčí a zmocněnec společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek.

Dalším chybným tvrzením policejního vyšetřovatele a obžaloby je, že dovezené miny jsou zakázány mezinárodní konvencí, tzv. Ottawskou úmluvou. „Přitom je snadno dohledatelné z nejrůznějších veřejných zdrojů v anglickém jazyce na síti internet, že směrové miny v režimu dálkového řízeného odpalu, mezi které patří známý typ Claymore či jeho východní obdoba MON, nejsou Ottawou zakázané,“ uvádí obhájkyně Mgr. Dana Libochowitzová. Dodává: „Tento výklad obsahuje i Oxfordský komentář k mezinárodnímu právu, který byl předložen obhajobou v překladu jako jeden z důkazů. Oproti tomu státní zástupce nepředložil jediný důkaz pro své tvrzení o tom, že miny jsou zakázány mezinárodní úmluvou.“

Andrej Čírtek, mluvčí a zmocněnec obviněné firmy Excalibur Army uvádí: „V případu jde o víc než o nevinu pěti nespravedlivě pronásledovaných lidí a dvou firem. Jde o to, aby Armáda ČR či jiné bezpečnostní složky měly zachovány možnost směrové dálkově odpalované miny použít. Je to důležitá zbraň, kterou některé vyspělé státy, např. Kanada či Norsko, používají jako náhradu za zakázané miny nášlapné. Vzdát se zbytečně této obranné zbraně má jednoznačně negativní dopad na naši bezpečnost.“

Více k případu

Miny MON byly ČR dovezeny s plným vědomím Policie ČR a Licenční správy MPO na jaře 2014. Nikdo netajil, co se do ČR dováží, naopak v žádosti pro policii i licenční správu byl typ dovážených min přesně uveden. Předmětné miny byly jako nebojeschopné bez iniciátorů legálně prodány v tenderu maďarskou armádou. A to jako součást obrovského balíku 7000 tun různých druhů munice, který se musel odebrat celý. Miny MON tvořily nepatrnou část balíku a nebyly nijak komerčně zajímavé. Hlavní hodnotu v balíku tvořila munice do hlavňových zbraní.

Obhajoba se rovněž domnívá, že za případem je konkurenční boj. Na začátku procesu byla totiž schůzka policejního vyšetřovatele s informátorem, který pravděpodobně pochází z prostředí zbrojařských společností.

/Tisková zpráva, 27.7.2016, Daniel Potocký, Mediální zastoupení CSG a.s., PP Partners Prague, Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8/

 /Kontaktní osoba: Andrej Čírtek, andrej.cirtek@czechoslovakgroup.cz, +420 602 494 208/